Wpis

Raport – “Jak się leczy Polak w pandemii?”

Tylko 7% Polaków deklaruje wykonanie testu na COVID-19
w przypadku wystąpienia objawów choroby

 

W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla COVID-19, Polacy chętnie podejmują samodzielne próby złagodzenia objawów. Największy odsetek respondentów deklaruje podjęcie w pierwszej kolejności próby leczenia lekami dostępnymi w aptece bez recepty (28%), a blisko co czwarta osoba (23%) sięgnęłaby najpierw po domowe sposoby, jak syropy czy napary. Zaledwie jedna na pięć osób od razu skonsultowałaby się z lekarzem. Jedynie 7% respondentów wykonałoby test, żeby wykluczyć zakażenie wirusem SARS-CoV-2 – wynika z raportu firmy doradczej Procontent Communication pt.: Jak się leczy Polak w pandemii?.

Na pytanie: „Przypuśćmy, że masz objawy charakterystyczne dla grypy/przeziębienia: kaszel, katar, ból gardła, bóle mięśni. Co robisz w pierwszej kolejności?” Polacy odpowiadali następująco:

 

– W badaniach Polacy jasno deklarują, że w przypadku wystąpienia objawów choroby mogących wskazywać na zakażenie koronawirusem, ponad połowa z nich unikałaby kontaktu z lekarzem i leczyła się samodzielnie. Zapewne w obawie przez izolacją, na wykonanie testu pod kątem zakażeniaSARS-CoV-2,  zdecydowałby się niecałe 7% respondentów. Jest to ogromny problem dla systemu ochrony zdrowia, gdyż bagatelizując objawy, wychodząc z domu, a nawet pojawiając się w pracy nakręcamy kolejną falę pandemii – podkreśla Iwona Kubicz z Procontent Communnication.

Fakt, że Polacy wybierają samoleczenie przyczynia się do poczucia zagrożenia w pracy. Najczęściej osoby na równorzędnych lub podległych stanowiskach nie mogą w żaden sposób zareagować, jeśli
w firmie pojawia się osoba z kaszlem, gorączką, bólem gardła lub mięśni. Warto więc zadać pytanie – jakiej ochrony chcieliby Polacy w miejscu pracy?

W raporcie pt.: Jak się leczy Polak w pandemii? badano również czynniki decydujące o poczuciu bezpieczeństwa w miejscu pracy, związane z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19. Wśród
3 najważniejszych czynników, które decydują o poczuciu bezpieczeństwa w miejscu pracy w pandemii Polacy wymieniali: pracę zdalną na umożliwiających to stanowiskach (35%), odsyłanie pracowników
z objawami, takimi jak: kaszel, gorączka, katar, bóle mięśni do domu (33%) oraz noszenie maseczek (30%). Testowanie pracowników pod kątem COVID-19 znalazło się dopiero na 5. miejscu czynników wskazywanych przez respondentów, a możliwość sprawdzenia, czy pracownik jest zaszczepiony na 6. miejscu wśród wskazywanych przez pracowników środków zaradczych.

Badania jasno wskazują, że praca zdalna to według pracowników najlepszy środek chroniący przed zakażeniem. Chcielibyśmy jednak, aby pracodawca odsyłał do domu osoby z jakimikolwiek objawami, które mogą wskazywać nie tylko na grypę lub przeziębienie, ale także na COVID-19 do domu. Zaskakujący jest z pewnością fakt, że w trosce o nasze bezpieczeństwo w miejscu pracy wolelibyśmy raczej, żeby pracodawca nas testował,  niż sprawdzał, czy pracownik jest zaszczepiony lub monitorował stan naszego zdrowia np. sprawdzając temperaturę – dodaje Iwona Kubicz.

Wskaż max. 3 najważniejsze czynniki, które decydują o poczucia bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Procontent Communication jest firmą doradczą w dziedzinie PR i komunikacji należącą do Związku Firm Public Relations. Firma specjalizuje się w realizacji projektów z wielu obszarów komunikacji korporacyjnej i public affairs, przede wszystkim dla klientów z branży medycznej i farmaceutycznej. Procontent oferuje także szeroki zakres usług w zakresie prowadzenia kampanii edukacyjnych, CSR
i Community Relations. Firma dysponuje również doświadczeniem w zakresie budowania społeczności oraz programów prowadzonych za pośrednictwem mediów społecznościowych.

 

 

 

 

 

 

kontakt

Dane adresowe

ul. Marszałkowska 140/62C
00-061 Warszawa
E-mail: procontent@procontent.pl
Telefon: + 48 501 162 317

Zapytania ofertowe

E-mail: iwonakubicz@procontent.pl
Telefon: 501 162 317

RODO

Sprawdź, jak przechowujemy i chronimy dane osobowe pod tym linkiem.