Wpis

Employer branding – jak zostać pracodawcą z wyboru?

Jeżeli organizowanoby konkurs na najpopularniejsze wyrażenie ostatnich miesięcy w branży HR, wyrażenie „rynek pracownika” zostawiłoby konkurentów daleko w tyle. Trend, który podnosi na duchu pracowników, spędza sen z powiek pracodawcom. Ci drudzy świadomi niskiego bezrobocia, rekordowej liczby ofert pracy oraz rosnących wynagrodzeń szukają sposobów, by przyciągnąć najlepszych. Przedstawiamy 3 wskazówki prowadzenia działań employer brandingowych, dzięki którym dowiesz się, jak zostać pracodawcą z wyboru.

#Idealny

Działania z zakresu public relations i employer branding mają ze sobą wiele wspólnego. Zarówno specjaliście z branży PR, jak i ekspertowi HR, który zajmuje się employer brandingiem przyświeca jeden cel: budowa efektywnej strategii komunikacji. Komunikacji, która pozwoli na wykreowanie możliwie jak najlepszego wizerunku, a co za tym idzie przyciągnie odbiorców (nowych pracowników), na których najbardziej zależy firmie.

W przypadku działań z zakresu employer brandingu mowa przede wszystkim o określeniu EVP (Employee Value Proposition), fundamentu budowania marki pracodawcy. Chodzi o zestaw wartości, które wyróżniają środowisko danej firmy i które przekonają potencjalnego pracownika do dołączenia do jej zespołu. To od EVP, czyli od panujących zasad pracy, jej kultury i organizacji, benefitów, które są przyznawane, w dużej mierze zależy decyzja kandydata. Co właściwie oznacza wyrażenie „idealny pracodawca”? Modelowy pakiet korzyści oferowanych potencjalnym pracownikom dotyczy nie tylko dbania o zasobność ich portfela – benefity medyczne, karty lunchowe, sportowe, systemy premiowe, ale także podtrzymywania więzi emocjonalnych – work life balance, pozytywna atmosfera pracy, relacje między pracownikami. Przykładem takich działań mogą być np. wspólne starty pracowników w zawodach sportowych.

#Nowoczesny

Szacuje się, że ponad 60% pracowników w Polsce ma konto na minimum jednym portalu społecznościowym. Pracodawcy doskonale zdają sobie z tego sprawę. Już ponad 70% z nich przed zatrudnieniem, a coraz częściej nawet przed zaproszeniem kandydata na rozmowę kwalifikacyjną, sprawdza jego „internetową tożsamość” na portalach typu Linkedin czy Facebook. Social media stały się narzędziem wykorzystywanym do szukania pracy. To oznacza, że powinny być także używane w procesie budowania marki pracodawcy. Standardem stało się prowadzenie profilu firmy na Linkedin

Popularność zdobywają także próby poszukiwania idealnego kandydata poprzez publikowanie filmów rekrutacyjnych na Youtube. Nie chodzi jedynie o zareklamowanie procesu rekrutacji. Mowa również o zwróceniu uwagi na wyjątkowe środowisko pracy – pracę w gronie specjalistów „z ludzką twarzą”. Uznanie internautów zdobyła kampania przeprowadzkowa mBanku – Przystanek mBank. Promuje ona zalety nowego miejsca pracy oraz przyjazne środowisko pracy. W filmie, lansującym przeprowadzkę do nowego miasta, wystąpili pracownicy mBanku. W projekt zaangażowani byli także znani mieszkańcy Łodzi, w tym prezydent Hanna Zdanowska.

Warto pamiętać, że nie istnieje jeden sprawdzony sposób komunikacji z potencjalnymi pracownikami. Dużo zależy od tego, do jakiego rodzaju specjalistów kierujemy swój content.

#Wiarygodny

Nawet najlepiej zrobione video, czy najbardziej błyskotliwy slogan nawiązujący do EVP nie zbudują wizerunku pracodawcy z wyboru. Kluczem do sukcesu są zadowoleni pracownicy. Najważniejsza zasada działań employer brandingowych mówi o tym, że to właśnie pracownicy są najlepszymi i najskuteczniejszymi ambasadorami firmy. Ich opinie są najbardziej efektywnymi formami promocji pracodawcy. Istotny jest zarówno umiejętnie prowadzony dialog z pracownikami, jak też dokładna obserwacja ich doświadczeń związanych z pracą w danej firmie (tzw. employee experience) i wyciąganie wniosków.

Weryfikacja odczuć pracownika na każdym etapie jego przygody z firmą – począwszy od rekrutacji (candidate experience), poprzez przebieg działalności wewnętrznej, aż do momentu zakończenia współpracy pozwala na poznanie mocnych stron firmy i diagnozę problemów, z których pracodawca często nie zdaje sobie sprawy. Zadowolenie pracowników przekłada się na mniejsze rotacje, wydajniejszą pracę, a to prowadzi do zwiększenia efektywności całej firmy.

W ciągu roku każdy z nas spędza w pracy blisko 2 tysiące godzin. Jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów w całej Europie. Działania employer brandingowe inicjowane przez pracodawcę wpływają nie tylko na komfort 8-godzinnego czasu spędzanego w pracy, ale także na jakość całego życia. Planując je, myśl przede wszystkim o pracownikach. Nie traktuj działań EB wyłącznie jako elementu promocji.  Przemyślane, dostosowane do danego środowiska pracy i sumiennie realizowane przełożą się także na pozytywny odbiór wizerunku firmy. Zadowoleni pracownicy i kolejne talenty, dołączające do zespołu będą najlepszym dowodem skutecznego employer brandingu.

kontakt

Dane adresowe

Zapytania ofertowe

E-mail: iwonakubicz@procontent.pl
Telefon: 501 162 317

RODO

Sprawdź, jak przechowujemy i chronimy dane osobowe pod tym linkiem.